Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Tekerlekli sandalyeyle yaptıkları dansla etkilediler

IWAB YENİ YIL FESTİVALİ’NİN SON GÜNÜNDE TÜRKİYE BEDENSEL ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU(TBESF) TEKERLEKLİ SANDALYE DANS TÜRKİYE ŞAMPİYONASI YAPILDI. TEKERLEKLİ SANDALYELERİYLE BİRBİRİNDEN FARKLI DANS FİGÜRÜ YAPAN SANATÇILAR İZLEYENLERİ KENDİLERİNE HAYRAN BIRAKTI.

Tekerlekli sandalyeyle yaptıkları dansla etkilediler
30 Aralık 2017 - 14:12
banner

IWAB Yeni Yıl Festivali’nin son gününde Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Tekerlekli Sandalye Dans Türkiye Şampiyonası yapıldı. Tekerlekli sandalyeleriyle birbirinden farklı dans figürü sergileyen sanatçılar izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

Festivalde, daha önce işaret dili korosunun konserinin yanı sıra Kafkas, Kizomba, Bachata, Latin, Hint ve Tango dansının en güzel örnekleri sergilendi. Cam Piramit alanına çok sayıda stant kurulurken gelen konukların alışveriş yapması da sağlandı. 28-30 Aralık tarihlerini kapsayan etkinliğin son gününde ise, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve IWAB birlikteliğiyle Tekerlekli Sandalye Dans Türkiye Şampiyonası yapıldı. 3 kategoride 10 sporcunun katıldığı şampiyonada farklı dans figürü sergileyen sporcular izleyenleri kendilerine hayran bıraktı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden şampiyonaya katılan 10 sporcu, tek kadınlar, tek erkekler ve çiftler kategorisinde yarıştı.

“Bünyemize yeni kattığımız bir spor dalı olduğu için değer vermeye çalışıyoruz”

Federasyonları bünyesinde 18 farklı spor dalı olduğunu ifade eden Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Arif Ümit Uztürk, “Şampiyonamızın bu yıl ikincisini düzenliyoruz. 2017 yılı bitmeden yapmaya çalıştık. Çünkü burada tekerlekli sandalye dans teknik kurulu başkanımız Hüsnü Özkaftan’ın vefatı nedeniyle onun anısına yarışmamızı düzenledik. Bünyemize yeni kattığımız bir spor dalı olduğu için değer vermeye çalışıyoruz. Paralimpik özellik taşıyan bir spor dalı. Ancak henüz paralimpik oyunlarda yarışma şansı bulamadı. Netice de bu sporla ya da bizim diğer dallarımızda faaliyet geçen insanlar, spor yapan insanlar. Bunlar bir taraftan da rehabilite olmuş oluyorlar. Bu çok önemli. Performans bakımından yüksek noktalara çıkanları da milli takımlar gönderiyoruz” dedi.

“Tekerlekli dans branşında engelli ve engelsiz bireyler birlikte yarışabiliyor”

Tekerlekli dansta ilk kez uluslararası yarışmalar katıldıklarını da sözlerine ekleyen Uztürk, “Gelişmekte olan bir spor dalı, daha iyi seviyelere ve konumlara geleceğini umuyorum. Burada güzel bir organizasyon var. Yarışmacı olarak 10 sporcu var. Değişik kategorilerde yarışacakları için 15 gibi değerlendiriyoruz. Engelli ve engelsiz bireylerin birlikte yarıştıkları tek spor dalı özelliğini taşıyor. Diğer branşlarımızda sadece engellilerimiz yarışıyor ama tekerlekli dans branşında engelli ve engelsiz bireyler birlikte yarışabiliyor” ifadelerini kaydetti.

“Dansı ve müziği çok seviyorum”

Yaklaşık 4 yıldır tekerlekli sandalye dansı yaptığını söyleyen Sinem Toprak, “Türkiye Şampiyonası olduğunu duyduk ve İzmir’den buraya geldik. Dansı ve müziği çok seviyorum. Sahnede olmayı da çok seviyorum. Hedefim burada birinci olmak, başka da bir hedefimiz olamaz. Birinci olursak da ülkemizi yurt dışında temsil etmek” dedi.

“Hedefimiz altın madalya alıp İstiklal Marşımızı herkese duyurmak”

4 yıldır tekerlekli sandalye dansıyla uğraştığını dile getiren Osman Ertöz, “2 yıldır milli takımda yer alıyorum. 2016 ve 2017 yıllarında Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil ettim. 2 yaşında yanlış iğne sonucu tekerlekli sandalye bağımlısı oldum. Dansı da çok seviyorum, içimdeki duyguların dışarıya yansıması bunlardan büyük bir mutluluk ve haz duyuyorum. Türkiye’de çok geç başlayan bir spor fakat yurt dışında çok iyi bir izlenim oluşturduk. 2016’da 6’ncı 2017 yılında ise 5’inci olduk. Hedefimiz bu yıl ise altın madalya alıp İstiklal Marşımızı herkese duyurmak” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -