Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Ünlü restoranda yıkım manzaralı akşam yemeği

ANTALYA’NIN EN ÜNLÜ RESTORANLARINDAN LARA BALIKEVİ’NİN SAHİL BANDINA KURULAN PERGOLELER KAÇAK YAPI ÇIKINCA, MURATPAŞA BELEDİYESİ TARAFINDAN YIKIM KARARI ALINDI. BELEDİYE PERSONELİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞEN YIKIMA GÜVENLİK AMAÇLI ÇOK SAYIDA ÇEVİK KUVVET POLİSİ EŞLİK ETTİ. İŞLETME SAHİBİ YIKIMIN HERHANGİ BİR YAZILI TEBLİGAT BULUNMADAN YAPILDIĞINI ÖNE SÜRERKEN, OLAY ESNASINDA AKŞAM YEMEĞİNİ YİYEN MÜŞTERİLER İSE NEYE UĞRADIĞINI ŞAŞIRDI.

Ünlü restoranda yıkım manzaralı akşam yemeği
10 Şubat 2018 - 13:20

Antalya’nın en ünlü restoranlarından birinin sahil bandına kurulan pergoleler kaçak yapı çıkınca Muratpaşa Belediyesi yıkım kararı aldı. Yıkım anında restoranda akşam yemeği yiyen müşteriler, deniz manzarası yerine yıkım çalışmalarını seyretti.

Muratpaşa Belediyesi, yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösteren kentin ünlü restoranlarından Lara Balıkevi’nin falez kıyı bandına yakın kısmına kurulan 6 adet pergolenin kaçak yapı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Kararın ardından akşam saatlerinde bölgeye çok sayıda çevik kuvvet polisi, zabıta ve belediye personeli yönlendirildi. Restoranına gelen belediye ekiplerini gören işletme sahibi Erdal Atılgan, restoranda müşteriler olduğunu, yıkımı daha sonra kendilerinin de gerçekleştirebileceğini iletti. Fakat Atılgan’ın bu talebi kabul edilmeyerek söküm işlemleri başladı. Bu sırada pergolelerin altında akşam yemeği yiyen müşteriler, deniz manzarası yerine yıkım çalışmalarını seyretti.

İşletme sahibi Atılgan, yıkım kararının kendisine yazılı olarak tebliğ edilmediğini, sadece sözlü olarak iletildiğini öne sürdü. Yıkımın müşteriler varken yapılmasının doğru olmadığını söyleyen Atılgan, “Dün sözlü olarak bana iletilmişti ve peki dedik, bugün ekip gönderdiler. Biz yazılı ihtarname almadık ve defalarca başkana ulaşmak için her türlü kanalı denedik. Bizim tarafımızdan sökülmesini ve müşterilerin rahatsız olmamasını söyledik. Buna rağmen hiçbir yaklaşımda bulunmadılar, gördüğünüz gibi ekiplerle, polis ve zabıtalarla gelerek gürültülü ve çok uygun olmayan bir şekilde söküm işlemleri yapıyorlar. Ne dediysek dinletemedik. Maalesef turizm kentinde, müşterilerin olduğu bir yerde bu yaşanmaması gereken bir hadise” dedi.

“Ben kiraladığımda bu pergoleler zaten buradaydı”

Kaçak olan bölgenin sadece pergoleler olduğunu söyleyen Atılgan, “Burası Antalya Ticaret ve Sanayi Odasına ait bir işletme ve ben burada kiracıyım. Yaklaşık 20 senelik bir mazisi var. Bu pergoleler de yaklaşık 15 seneden beri burada duruyor. Ben kiraladığımda zaten buradaydı, ben yapmadım ama bu şekilde kullanıyoruz” dedi.

Yıkım anında yabancı turist müşterilerinin de olduğunu belirten Atılgan, “Onlar da gürültüden çok rahatsız oldular ve burayı terk etmek zorunda kaldılar. Şuanda oturan başka müşterilerimiz de var, onlar da rahatsız oluyor. En azından bize müsaade etselerdi, biz bu söküm işlemini yapsaydık veya bize bir ihtarname gönderselerdi ve önlemimizi alsaydık. Olması gereken buydu ama bunların hiçbirisi yapılmadı. O yüzden de burada polisler eşliğinde gürültülü yıkım işlemi başlattılar. Beni esas üzen bir işletmeci ve turizmci olarak müşterilerin arasında böyle bir işlemin yapılması oldu. Gerçekten çok üzgünüm” diye konuştu.

Muratpaşa Belediyesi: “Pergoleler yıllardır yasal hale getirilmedi”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Muratpaşa Belediyesi ise, üçüncü şahıslarca da şikayete konu edilmiş olan falez kıyı bandında 1’inci derece doğal SİT alanı içinde yer alan işletmeye ait 6 adet pergolenin ilgili kanun ve yönetmeliklere aykırı olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yasal işlem başlatıldığı bildirildi. Bu işletmeye ait pergolelerin yıllardır yasal hale getirilmediği kaydedilen açıklamada, “Pergoleler, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğinin tespit ve denetimleri doğrultusunda 775 sayılı Gecekondu Kanunu başta olmak üzere ilgili yasaların hükümleri uygulanarak belediyemiz ekiplerince kaldırılmaktadır” denildi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat