Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Vali Karaloğlu’ndan kadın konukevi talimatı

ANTALYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, KENTTE KADIN KONUKEVLERİNİN AÇILMASI İÇİN ÇALIŞMALARIN BAŞLAMASI TALİMATI VERDİ.

Vali Karaloğlu’ndan kadın konukevi talimatı
26 Ocak 2018 - 21:06

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentte kadın konukevlerinin açılması için çalışmaların başlaması talimatı verdi.

İçişleri Bakanlığının talimatıyla, nüfusu 100 binin üzerindeki belediyelere kadın konukevlerinin açılması ve işletilmesine ilişkin Antalya’da Vali Münir Karaloğlu başkanlığında toplantı düzenlendi. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Karaoğlu, nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde çalışmaların başlatılması talimatı verdi. Karaloğlu, “Her akşam mutlaka bir yerde kadına karşı şiddet, aile içi şiddet ve çocuklara karşı şiddetin olduğu garip bir toplum olmaya başladık” dedi. Özellikle 2010 yılından bu yana kadına karşı şiddetle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışmalarıyla çok sayıda çalışma ve mevzuat alt yapısının tamamlanmış olduğunu belirten Karaloğlu, buna rağmen kadına karşı şiddette geriye gidilmediğini aksine bu tür vakaların sayısının arttığını vurguladı.

“Bu tüm Türkiye’nin ayıbı”

Vali Karaloğlu, “Yapılan çalışmalara rağmen kadın cinayetlerinin Türkiye’de de Antalya’da da azalmadı. Bu surunu uzun vadede eğitimle çözülebiliriz. Maalesef, bu bütün toplumun ayıbıdır.” Büyükşehir Belediyeleri ve nüfusun 100 binin üzerinde olan her belediyenin kadın konukevi açma zorunluluğu olduğunu ifade eden Karaloğlu, bu durumun isteğe bağlı olmadığı, kanunun bu durumu zorunlu kıldığının üzerinde durdu. Antalya’da 100 bini geçen altı ilçenin olduğuna değinen Karaloğlu, bu konunun belediyelerin ihtiyari değil mecburi görevi olduğunu vurguladı. Münir Karaloğlu, “Bu toplantıdan sonra hazırlığı olanlar hızlandırsın. Hazırlığı olmayanlarsa bir an önce çalışmalara başlasın. Her 6 ayda bir rapor istiyorum” dedi.

“Antalya’yı da, Türkiye’yi de bu durumdan kurtarmalıyız”

Antalya’nın bir dünya şehri olduğunu belirten Karaloğlu, “Antalya’yı da Türkiye’yi de bu sorundan kurtarmak zorundayız. Sokak ortasında işlenen kadın cinayetlerine kayıtsız kalamayız. Elbirliği ve samimiyetle çalışmalı, bu sorunları hep birlikte ortadan kaldırmalıyız. Elbette, biz bu sorunu çözeriz, çözeceğiz. Ancak kadını koruma altına almak yetmez. Bu sorunun sosyal, psikolojik sebeplerine inmek zorundayız. Konuyu enine boyuna inceleyip daha köklü çözümler üretmeliyiz. Tüm kurumlarımız bu konuda derhal gerekli adımları atsın, işe koyulsun” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Antalya’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 3, Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı 1 olmak üzere, 4 Kadın Konukevi hizmet veriyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -