Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Yemek sanata dönüşecek

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU UYGULAMA KAFETERYASI “KİTAP VE KAHVE” İLE GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ UYGULAMA MUTFAĞI KAPILARINI AÇTI. BU YIL KURULAN BÖLÜMDE BİR SANATA DÖNÜŞEN YEMEK, HAZIRLAMASINDAN SUNUMUNA KADAR GELEN ZİYARETÇİLERİN BEĞENİSİNE SUNULACAK.

Yemek sanata dönüşecek
18 Nisan 2018 - 12:44

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu uygulama kafeteryası “Kitap ve Kahve” ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Uygulama Mutfağı kapılarını açtı. Bu yıl kurulan bölümde bir sanata dönüşen yemek, hazırlamasından sunumuna kadar gelen ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Dünya ve Anadolu Mutfağı ile yöresel lezzetlerin de eğitiminin ve araştırmalarının yapılacağı bölümde tarihi lezzetlerde hazırlanacak. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın bir diğer hedefi ise Burdur ismi ile bütünleşen Şişin yanı sıra gastronomi tarihini de ortaya çıkarmak. Gelen misafirleri alnızca Burdur Şişi ile değil, geçmiş lezzetleri de ortaya çıkararak onlarında lezzetlerini de tattırmak.

Öğrenciler 4 yıl boyunca mutfakta olacak

Gastronomi bölümünün bu yıl açılışının yapıldığını söyleyen öğrenciler açılışı yapılan kafede çalışan öğrencilerinin de birinci sınıf öğrencileri olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, mutfağa giren öğrencilerin 4 yıl boyunca mutfaktan çıkmayacaklarını ifade etti. Korkmaz, “Öğrencilerimiz üretmiş oldukları, öğrenmiş oldukları gastronomi alanındaki çeşitlilikler, Dünya mutfağı, Anadolu mutfağı, Osmanlı mutfağı, yöresel mutfak yemekleri ve tatları ile mezun olacaklar. Artık turizm eşittir gastronomi haline geldi. Gastronominin en önemli unsurlarından birisi de yöresel mutfaklar. Burdur’a misafirler geldiği zaman Burdur’da sadece Burdur Şişi yedirerek göndermek istemiyoruz. Tek milli yiyeceğimiz Burdur şiş ama Burdur’un gastronomi tarihi Burdur şişten ibaret değil. Bunları da çalışıp, bu mutfaktan yetişen öğrencilerimiz sadece Burdur’u değil, yöresel mutfağı, Anadolu mutfağını, dünya mutfağını, Osmanlı mutfağını da bilerek mezun olacaklar ve yüzlerce kez bunun uygulamasını yapacaklar” dedi.

Yemeği yiyen misafirler öğrencilere not verecek

Açılışı yapılan “Kitap ve Kahve” ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Uygulama Mutfağında günlük olarak öğrencilerin üretmiş oldukları yemekler gelen misafirlere sunulucak. İşin güzel yanı ise yemeği tadan misafirler öğrencilere not verecek. Uygulama ile ilgili olarak amaçlarını da sıralayan Rektör Korkmaz, “Her öğrencimizin bu dersle ilgili sınıf geçmesi bu öğrencilerimizin sunmuş oldukları yemeklerden ve bu yemeği yiyen misafirin vereceği puanla entegreli olarak tam uygulamalı bir çerçeveye oturtuyoruz. Üniversiteden mezun ettiğimiz her bir gencimiz daha mezun olmadan kaliteli istihdamla buluşturarak Mehmet Akif Ersoy markası bu gençlerimiz iş gücü piyasasına girdikten sonra güçlenen imajı ile kendisini gösterecek” diye konuştu

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayan Deri Ceket Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Abiye Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tunik Gömlek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Triko Kazak Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tektaş Pırlanta Yüzük
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Setüstü Ocak Seçenekleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın İç Giyim
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Far Paleti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cartier Panthere

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al